HOME > Newsy > Złote puchary w krzyżackich lochach

Złote puchary w krzyżackich lochach

Złote puchary w krzyżackich lochach

Data publikacji: 2018-12-10

Rajdowe zmagania na bezdrożach Kujaw i Pomorza dobiegły końca. W minioną niedzielę najlepsi zawodnicy odebrali mistrzowskie tytuły i złote puchary. Uroczystą Galę na Zamku Krzyżackim poprzedziło off-roadowe Kryterium Asów.

Osiem rund w kalendarzu, niespełna 50. kierowców na odcinkach specjalnych, nowe lokalizacje i nowe pucharowe klasy, a to wszystko w walce o zupełnie nowy mistrzowski tytuł - najlepszego kierowcy... Kujaw i Pomorza! Sezon 2018 przechodzi do historii, pełen niespodzianek, emocjonującej walki, wzruszeń, łez radości i czasami porażki. Ale takie są rajdy, także te w małej skali.

Tradycyjnie modelarskie święto poprzedzone zostało walką o puchar w Kryterium Asów. Zawody miały niecodzienną formułę, bowiem zamiast odcinka specjalnego zawodnicy ścigali się na równoległym torze. Kto pierwszy przekroczył metę awansował do kolejnej rundy. Sprzęt, wiek czy narodowość nie miały tutaj znaczenia. Czasami osiągane w kwalifikacjach czasy nie przekładały się na ostateczne wyniki. W finale zobaczyć mogliśmy choćby Michała Jasińskiego, który już na początku zawodów tradycyjnie... zgubił koło i musiał korzystać z wypożyczonej rajdówki. Z bardzo dobrej strony pokazał się debiutujący na oesach Michał Kochański z RC Freaks Toruń. I nie chodzi tylko o oryginalne kolorowe malowanie Traxxas Slash, ale o niezwykle widowiskową jazdę pięknymi poślizgami. Mimo niesprzyjającej aury nie poddali się też najmłodsi kierowcy. Juniorzy stawili się w Fosie Zamkowej by po raz ostatni wspólnie pobawić się na piaskach. Jeden z nich, Wojtek Jachowski, sprawił wielką niespodziankę pokonując w drodze do finału wszystkich starszych rywali, w tym... swojego głównego sponsora i menadżera, tatę Jacka. Ale Kryterium Asów jest właśnie od tego, by zaskakiwało i dawało dużo frajdy z jazdy. 

Po kilkugodzinnej rywalizacji zawodnicy przenieśli swoje ubłocone rajdówki do Sali Koncertowej toruńskiego Zamku Krzyżackiego. W podziemiach ruin, w bliskim sąsiedztwie zakonnych lochów i sal strachu, uroczyście zakończono sezon 2018. Jeszcze raz, na kilka minut, wszyscy uczestnicy przenieśli się na słoneczne bezdroża Torunia oglądając autorskie filmy produkcji RC Noobs, Klubu Błyskawica czy Pawła Grabowskiego. Było co wspominać - piękne pejzaże, tumany kurzu i szybkie rajdówki w małej skali. Nie zabrakło też slajdów z bogatą galerią zdjęć nadwornego fotografa Stowarzyszenia RC Motorsport - niektóre z nich trafiły oczywiście do "firmowego" kalendarza 2019.

Część oficjalna tegorocznej Gali rozpoczęła się wręczeniem podziękowań sponsorom i przyjaciołom. Wyjątkowe statuetki, zaprojektowane specjalnie na tę okazję, powędrują również drogą kurierską w Polskę, bowiem w tym sezonie grono partnerów off-roadowych rajdów mocno się powiększyło, przekraczając już granice Kujaw i Pomorza. Imponująca liczba startujących kierowców także te granice przekracza. Mistrzowski tytuł już po raz drugi jedzie do Poznania, a puchar za III miejsce odbierze zawodnik z Pomorza. W tym sezonie organizatorzy przygotowali też wiele dodatkowych nagród - dla najlepszych Pań, najmłodszych zawodników, rajdowych debiutantów czy wspólnie tworzonych przez pasjonatów i przyjaciół - zespołów. 

Modelarska gala tradycyjnie zakończyła się panelem dyskusyjnym, w trakcie którego organizatorzy przedstawili kilka nowych pomysłów na nadchodzący off-roadowy sezon. Najważniejszym z nich była prezentacja nowego dyrektora zawodów, Rafała Malacha, który obejmuje to stanowisko po 3 latach "rządzenia" off-roadowym czempionatem przez Michała Jasińskiego. Wprowadzone zostaną także nowe klasy oraz system punktowania ostatniej rundy wzorem z rajdów w skali 1:1. O wszystkich nowościach i projektach napiszemy jednak w osobnym artykule, zachęcając już teraz zawodników i osoby zainteresowane udziałem w rajdach RC do komentarzy.

Idzie zima, święta, Nowy Rok więc czas trochę odpocząć, rajdówki rozebrać i przygotować listę podzespołów do wymiany oraz zebrać energię na nowy sezon 2019. Przy tej okazji wszystkim uczestnikom i sympatykom rajdów terenowych RC serdecznie dziękujemy raz jeszcze za wsparcie i wspólną rywalizację w sezonie 2018, życząc Wam Wesołych Świąt i rajdowej pomyślności w nowym roku 2019.

Galeria: M. Jasiński

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

2019-09-01 2 Rajd Mały Dakar

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

Toyota ToruńMiasto ToruńŚwiat Reklamy Toruń Biedronka magazyn Rally and RaceModele zdalnie sterowane Toruń Driving ExperienceRajdy24Fonte