HOME > Newsy > Powalczą o Mistrza Polski?

Powalczą o Mistrza Polski?

Kierowcy terenowych modeli RC powalczą w tym roku o tytuł Mistrza Polski

Data publikacji: 2019-02-06

Rajdy terenowe w małej skali czeka kolejna rewolucja. Choć w regulaminach nie zmieni się wiele, to zawodnicy w sezonie 2019 powalczą o pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych. Czeka na ich aż dziesięć imprez.

Pomysł był prosty - połączyć rajdowe widowisko Dakaru z off-roadowymi modelami w małej skali. Tak oto w 2016 roku, niewielka wtedy grupa miłośników terenowych maszyn zdalnie sterowanych, stanęła na starcie pierwszych zawodów. Atmosfera, emocje i niezwykły fun z jazdy zaczął zarażać innych, by dwa lata później o tytuł Mistrza Kujaw i Pomorza walczyło już blisko 50-ciu kierowców z różnych zakątków Polski! Dzisiaj organizatorzy wieszają poprzeczkę jeszcze wyżej.

- My to kochamy, ten piasek, kurz, nieziemskie prędkości i jazdę w ekstremalnych warunkach. Dla nas to taki mały Dakar, w którym liczy się taktyka, dobra kondycja i niezawodny sprzęt - mówi Rafał Malach, nowy dyrektor zawodów. - Cieszy nas, że grono takich zapaleńców jak my wciąż się powiększa i gotowi są pokonać kilkaset kilometrów, by wspólnie poszaleć "w piaskownicy". Granice Torunia już dawno zostały przekroczone stąd pomysł, by w tym roku spróbować czegoś większego - powalczyć o Mistrza Polski!

Rozmowy z prawnikami, konsultacje z Ministerstwem Sportu, analiza przeróżnych statutów i oto jest sukces - pierwsze w Polsce, a być może i w Europie czy na świecie, rajdy terenowe modeli zdalnie sterowanych w randze Mistrzostw Polski. Zawody, które są inne od popularnych już w naszym kraju imprez dla off-roadowych aut. Zasady rywalizacji bazują na prawdziwych rajdach terenowych, a wszystkie próby sportowe rozgrywane są na naturalnych bezdrożach, piaskach czy wydmach.

- W Toruniu zawsze powstawały oryginalne projekty w małej skali - wspomina z uśmiechem Mateusz Kuligowski ze Stowarzyszenia RC Motorsport. - To w piernikowym mieście zorganizowano pierwsze rajdy "płaskie" modeli RC czy wyścigi rallycrossowe. Nikt tego wcześniej nie robił, nawet Japończycy z fabryki Tamiya. Trzy lata temu, również w Toruniu zorganizowaliśmy pierwsze rajdy terenowe RC - kolejny projekt niespotykany w innych zakątkach kraju czy Europy. Idąc za ciosem naturalnym stopniem ewolucji był pomysł na Mistrzostwa Polski.

W sezonie 2019 do pierwszego, historycznego tytułu rajdowego Mistrza Polski terenowych modeli RC poprowadzi aż dziesięć rajdów. Pierwsze zawody już w marcu. Organizatorzy pracują jeszcze nad regulaminami oraz... poszukiwaniem sponsorów polskiego czempionatu. Zawieszenie tak wysoko poprzeczki niesie za sobą zmiany w organizacji imprez - potrzebni będą choćby niezależni sędziowie czy nowe materiały promujące off-roadowy cykl. Pojawić ma się również nowy, autorski system pomiaru czasu.

- Istotnych zmian w regulaminie nie będzie. Na Gali 2018 rozmawialiśmy o oddzieleniu modeli typu "Buggy" od klasycznych Short Coursów oraz wprowadzeniu, wzorem RSMP, podwójnego systemu punktowania na ostatnim rajdzie. W sezonie 2019 pozostaną dodatkowe pucharowe klasy dla pań i najmłodszych kierowców, które zawsze cieszyły się zainteresowaniem - zdradza już kilka szczegółów Rafał Malach.

Jeśli więc planujecie starty w Mistrzostwach Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych, warto już pomału szykować auta i formę. Wkrótce napiszemy o wszystkich zmianach w przepisach obowiązujących w sezonie 2019.

Szczegółowy kalendarz znajdziecie na stronie Kalendarz 2019.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.

Najbliższe imprezy NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Czekamy na nowy Kalendarz Imprez!

 MAGAZYN "RC AUTA"
Magazyn samochodowych modeli RC

WSPIERAJĄ NAS

Toyota ToruńMiasto ToruńŚwiat Reklamy Toruń Biedronka magazyn Rally and RaceModele zdalnie sterowane Toruń Driving ExperienceRajdy24Fonte